Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Nawigacja GPS do samochodu
Sprzęty

Nawigacja GPS do samochod – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Choć nawigacja jest dziś nieodzownym elementem każdego smartfona i tabletu, to nie zawsze jest w stanie sprostać wygórowanym oczekiwaniom kierowców. Oczywiście, świetnie się sprawdza, kiedy tylko mamy połączenie z internetem, ale z tym (zwłaszcza na terenach lesistych i polnych) może być problem. Poza tym bardzo szybko zużywa baterię. Zakup dedykowanej nawigacji GPS do samochodu jest więc wciąż sensownych rozwiązaniem w obliczu konkurencji ze strony urządzeń mobilnych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Oto nasz krótki poradnik.

Nawigacja GPS do samochodu – mapy naprawdę dla ciebie

Najważniejsze są twoje potrzeby oraz ich baczna analiza pod kątem wyposażenia nawigacji GPS. Jeśli poruszasz się głównie po mieście i tylko sporadycznie ruszasz na inne szlaki, to nie ma potrzeby, aby kupować najdroższego i najbardziej zaawansowanego GPS-a (i to jeszcze z całą mapą Europy).

Przed zakupem koniecznie sprawdź, jakie kraje obejmuje mapa dostępna dla naszej nawigacji GPS do samochodu. Jeśli będziesz sporadycznie wybierał się za granicę, możesz wówczas kupić pojedyncze mapy państw lub regionów.

Wybieraj nawigację GPS do samochodu, która będzie idealnie dopasowana do twojego pojazdu. Większość spełnia uniwersalne potrzeby samochodowe, ale nie brakuje też urządzeń na motocykl, łódź, czy też wersji „sportowych”, przenośnych, dla pieszych czy też dla TIR-ów.

Równie ważne, jak same mapy, są ich aktualizacje. Przeważnie pierwsza jest darmowa, kolejne już płatne. Przed wyborem koniecznie sprawdź, jakie są ceny aktualizacji map oraz dodatków. Te koszty mogą się znacząco różnić. Niska cena samej nawigacji może być kusząca dlatego, że aktualizacje będą bardzo mocno trzepały twój portfel. Dlatego nawigacja GPS do samochodu wcale nie jest łatwą decyzją do podjęcia przy wyborze.

Nawigacja GPS do samochodu a parametry techniczne

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Oto kilka parametrów technicznych, które będą miały wpływ na komfort użytkowania urządzenia:

  1. Częstotliwość odświeżania pozycji, czyli to, jak często mapa aktualizuje miejsce, w którym jesteś. Nie bez znaczenia jest również chipset, bo to on odpowiada za szybkość przepływu informacji. Godny uwagi chipset to taki, który ma przynajmniej 20 kanałów. Szybkość działania nawigacji GPS do samochodu uzależniona jest też od rodzaju procesora. Dla najbardziej wymagających najlepsze będą procesory 2-rdzeniowe. W większości przypadków wystarczy taktowanie 400 MHz.
  2. Warto również zwrócić uwagę na twardy dysk. Oczywiście, nie znajdziemy go we wszystkich modelach, ale w tych z wyższej półki już na pewno. To ważny element zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy zapisywać inne dane na nawigacji GPS do samochodu.
  3. Przyjrzyj się też pamięci operacyjnej. Kup model nawigacji GPS do samochodu wyposażony w co najmniej 128 MB. Nie mniej istotny jest również system operacyjny. Większość urządzeń działa pod Windowsem CE 5.0., ale to nie oznacza, że będziemy mogli korzystać ze wszystkich zalet, bo dostęp do pulpitu jest w nich zablokowany. Niektórzy producenci wgrywają swoje własne oprogramowanie.

Nawgacja GPS – na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Najlepiej jeśli w sklepie przez zakupem przetestujesz płynność działania (np. czas niezbędny do obliczenia i przygotowania trasy). Sprawdź również rozmiar ekranu – będzie to decydowało o czytelności obrazu, zwłaszcza dla osób ze słabszym wzrokiem. Nawigacja GPS do samochodu powinna być dostosowana nie tylko do wzroku, ale też kupiona biorąc pod uwagę fakt, ile miejsca na nawigację oferuje posiadany samochód i z jakiej odległości będziemy spoglądać na ekran.

Jeśli to możliwe, przetestuj jakość dźwięku i głośność w nawigacji GPS do samochodu. Jeśli potrzebujesz bardzo głośnego GPS-a, szukaj modeli wyposażonych w nadajnik FM do transmisji dźwięku przez głośniki samochodowe. Jeżeli nawigacja GPS do samochodu zawiera funkcje multimedialne, takie jak przeglądanie zdjęć czy odtwarzanie muzyki, upewnij się czy oferuje gniazdo kart microSD, dzięki któremu będziesz mógł zwiększyć pojemność jednostki. Nawigacja samochodowa byłaby  dobrym pomysłem na prezent dla seniora. Tylko wybór nawigacji musi być dostosowany pod wymagania seniora.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *