Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Książki na kindle
Lifestyle Przewodnik po technologii

5 książek na Kindle wartych przeczytania tego lata

Wyjeżdżasz i nie masz pomysłu, co wrzucić do swojego Kindla? Polecam 5 pozycji idealnych na lato! Właściwie to niekoniecznie na lato, bo wszystkie warto przeczytać bez względu na porę roku. Ale że w wakacje zwykle mamy więcej czasu na oddawanie się lekturze, to dobry moment na polecenie kilku pozycji. Ocena w 100% subiektywna, kolejność losowa. Zatem jakie książki na kindle? Oto moje propozycje.

Książki na kindle – Steve Jobs – Walter Isaacson

Książka, jak sama nazwa wskazuje, to biografia twórcy firmy Apple. Poznajemy tutaj historię Steve’a Jobsa, jego specyficzną osobowość, losy, sposób myślenia i odżywiania się. Czemu warto ją przeczytać, nawet jeśli (tak jak ja) nie jest się wyznawcą sprzętów Apple i nie czci się ich na każdym kroku? Bo daje do myślenia, bo jest zabawna, bo można się z niej wiele nauczyć o życiu i o tym co jest w nim ważne. Pokazuje siłę kreatywności, bycia sobą, bycia wiernym swoim wartościom i siłę talentu przywódczego.

Mając trudny charakter napotyka się mnóstwo przeszkód, ludzie odwracają się od Ciebie, przestają Cię lubić, ale czy warto ulegać i tylko łagodzić spory, nie wchodzić w konfrontacje? Na te, i inne pytania można znaleźć tu odpowiedź. Na dodatek jest świetnie napisana: czyta się lekko, wciąga niesamowicie choć – uwaga – fani wzruszeń, historii uczuciowych mogą czuć się trochę zawiedzeni, bo książka skupia się przede wszystkim na osobie i pracy Jobsa, mniej na wątkach rodzinnych. Mi to odpowiadało, gdyż bardziej pasowało do mojego stylu. Polecam znacznie bardziej niż obie filmowe wersje biografii. Jest to idealna książka na kindle w każde po południowe pory.

Książki na kindle – Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu – Malcolm Gladwell

Tytuł może trochę odstraszać i kojarzyć się z typowym poradnikiem, ale tak naprawdę propozycja książki na kindle taka nie jest. Poznajemy w niej historie sławnych ludzi, takich, którzy odnieśli spektakularny sukces w życiu. Podobało mi się to, że nie ma tu sztampowych tekstów takich jak “bądź sobą”, “nigdy się nie poddawaj”, “dąż do celu bez względu na wszystko” tylko przedstawione są sylwetki ludzi, to jak dorastali, czy ich iloraz inteligencji był wyższy niż przeciętnych, czy sukces zależy od talentu czy od możliwości jakie przynosi życie, od szczęścia czy może od wychowania, od tego gdzie i jak się żyło.

Świetnie, lekko i przystępnie napisana pozycja, z której dowiadujemy się o czasem bardzo prostych sprawach, z których nie zdajemy sobie sprawy. I nie, nie polecam jej tylko osobom, które pragną odnieść sukces w życiu, mają wielkie cele, polecam ją wszystkim bez wyjątku, czy osobom których celem jest zostanie rodzicem i oddanie się wychowywaniu dzieci, czy przyszłym i obecnym sportowcom czy osobom, które chcą się wspinać po szczeblach kariery. Po prostu warto, bo jest to lektura zwyczajnie ciekawa!

Książki na kindle – Uniwersum Metro 2033. Prawo do użycia siły – Denis Szabałow

Mam też coś dla fanów fantastyki. “Prawo do użycia siły” to powieść z serii Uniwersum Metro 2033. Ale polecam ją nie tylko tym, którzy są fanami tej serii, zwłaszcza że mam wrażenie, że jest lepsza niż ostatnie z Uniwersum Metro 2033. Fabuła toczy się w Rosji, w mieście Sierdobsk, charakteryzującym się aurą tajemniczości. Jest to miejsce ponure, w którym toczą się niewyjaśnione zjawiska. Tak, jak w przypadku innych powieści z tej serii, odkrywamy tutaj krajobraz po wybuchu bomb, w którym życie toczy się w podziemiach a teren “powierzchni” jest niemalże niedostępny.

Daniła – główny bohater powieści mieszka w jednym ze schronów. Jest to młody chłopak, urodzony po zagładzie, który posiada lekką mutację oraz… bardzo żywiołową osobowość! Pragnie, by jego najbliższym żyło się jak najlepiej, marzy o wyjściu na powierzchnię i pragnie pomagać ludziom. W związku ze swoim nieujarzmionym charakterem i marzeniem zobaczenia świata, szkoli się na stalkera. Egzystencja w schronach toczy się z dnia na dzień bez większych rewelacji do momentu aż pojawia się tajemnicza karawana. Zaczyna się wtedy robić ciekawie.

Książka mnie wciągnęła, czytam przeróżne książki na kindle, od podróżniczych, przez poradnikowe, romantyczne, obyczajowe, historyczne, pamiętniki, kryminały, biografię i właśnie fantastykę. Nie jestem znawcą tego rodzaju powieści, ale ta mi przypadła do gustu. Podobało mi się to, ze nie ma tu przewlekłych opisów, które wywołują u mnie znużenie, akcja jest dynamiczna, charakteryzująca się szybkimi zwrotami. Daję też dodatkowy plus za wniknięcie głębiej w psychikę Daniły i pokazanie, dlaczego tak naprawdę chłopak chce się wydostać ze schronów. Książka na kindle może nie wnosi zbyt dużo do naszej egzystencji, ale takie pozycje też warto czytać, zwłaszcza w wakacje! A, i jeszcze, fani militariów będą zachwyceni opisami broni i akcji wojennych – widać że autor się na tym zna (choć w 100% nie jestem w stanie tego zweryfikować, bo sama się nie znam, ale odnosi się wrażenie jakby pisał to znawca sztuki wojennej i sprzętu).

Książka na kindle – Księga Wieszczb – Erika Swyler

Coś bardziej dla kobiet, ale niekoniecznie. “Księga Wieszczb” to powieść obyczajowa, coś jak saga rodzinna, ale z elementami przygodowymi i magicznymi. Ma się ochotę ją czytać i nie przerywać ani na minutę! Powieść opowiada o bibliotekarzu, który pewnego dnia otrzymuje tajemniczą przesyłkę zawierającą historię trupy cyrkowej, z której dowiaduje się, że kobiety w jego rodzinie (pracujące w cyrku) giną w niewyjaśnionych okolicznościach dokładnie 24 lipca. Data ta ma niebawem nadejść a do bohatera przybywa niespodziewanie siostra. Bibliotekarz odkrywa karty historii swojej rodziny, zagłębia się w szczegóły śmierci poszczególnych kobiet, by uratować siostrę.

Książka na kindle nie byłaby aż tak ciekawa, gdyby nie cyrk. Cyrk jest pełen magii, jest kolorowy, dzieją się w nim rzeczy na pograniczu realności, są wróżby, czary, maski i cudy. To powoduje, że nie jest to kolejna saga rodzinna o życiu wielopokoleniowej rodziny na wsi a niesamowita, wciągająca historia pełna zawirowań i mrocznych sekretów. Podobało mi się w niej bardzo też to, że autorka pokazuje nam świat bohatera i to, jakie czynności próbuje wykonać, by rozwiązać zagadkę swojej rodziny oraz (poprzez książkę której stał się posiadaczem) świat trupy cyrkowej, co dodaje dynamizmu powieści i barwności opowieści. Idealna pozycja na lato.

Ostatnia propoycja na kindle – Vernon Subutex. Tom 1 – Virginie Despentes

Książka na kindle jest dość brutalna, opowiadająca o współczesnym świecie. Nie jest to lekka powieść, którą się zapomina od razu po przeczytaniu, pozycja zapada w pamięć i przez pewien czas się o niej rozmyśla. Poprzez perypetie głównego bohatera, Vernona Subutexa, poznajemy prawdziwy świat współczesnego Paryża, nie ten kolorowy, który widzi się w magazynach czy przewodnikach turystycznych a ten realny: świat zwykłych mieszczan, bogaczy, emigrantów, producentów, świata kościoła, pracowników firm nie do końca zgodnych z prawem, narkomanów, gwiazd porno, muzyków, artystów. Mamy tutaj cały przekrój społeczeństwa. Widzimy postaci o przeróżnych poglądach politycznych, obyczajowych, osoby walczące ze społecznością LGBT oraz takie które ją wspierają lub do niej należą.

Poznajemy myśli poszczególnych grup, osób, indywidualności, ich niespełnione plany, widzimy to, jak próbują buntować się przeciw niesprawiedliwościom losu, przeciw uprzedzeniom, przeciw ludziom, którzy plują im w twarz. Doświadczamy gniewu, uczucia rozczarowania, samotności, przeogarniającej frustracji i bezsilności. Nie ma tu miejsca na komfort psychiczny, na sielankowe życie, popijanie lekkiego białego wina i jedzenie krewetek z uśmiechem na twarzy. To są życia brudne, twarde, usiane zamiast płatkami róż to ich kolcami.

Ta Książka na kindle nie jest wesoła, czyta się ją lekko, płynnie, bo tak jest napisana, ale treść jest ciężkostrawna, po jej skończeniu ma się ochotę spytać, dlaczego tak jest, dlaczego los przynosi tyle złego, tyle płaczu, tyle trudnych doświadczeń, czemu dostaje się od niego co i rusz kopa i jak trudno czasem się podnieść. Czasem się nie da i pomału stacza się na sam dół. To powoduje presja, jaką wywiera na nas społeczeństwo, obecne życie i oczekiwania.

Może moje słowa nie zachęcają do sięgnięcia po książkę Swyler, ale mimo to polecam, bo to bardzo dobra literatura, otwierająca oczy na to, jaki jest obecny prawdziwy świat a w bohaterach łatwo też odnaleźć cechy nas samych.

Bonusowa książka na kindle

Bonusowo chciałam polecić książkę w wersji angielskiej: Riveted: The Science of Why Jokes Make Us Laugh, Movies Make Us Cry, and Religion Makes Us Feel One with the Universe – Jim Davies

Krótko: dlaczego? Bo dzięki niej zrozumiałam, jakie czynniki powodują, że pojawiają się w nas konkretne emocje. Jak sam tytuł wskazuje, dlaczego się śmiejemy, co sprawia, że oczy zachodzą nam łzami w czasie oglądania wzruszającej sceny w filmie. Książka na kindle łączy w sobie aspekty psychologiczne, filozoficzne, biologię, naukę, antropologię, technologię i wnioski, jakie wypłynęły z szeregu badań. To, że wolimy patrzeć na ładne zdjęcia i dlaczego, to że mamy tendencję do bardziej wierzenia w rzeczy, które słyszymy od innych ludzi, że szukamy powodów a nie przyczyn, że bezpieczniej jest nam wierzyć w rzeczy, które mamy nadzieję że się staną i że coś robimy, bo wierzymy, że to spowoduje, że będziemy szczęśliwi. Oczywiście wiele przypadków jest rozpatrywana według mnie trochę zbyt powierzchniowo ale i tak, książka ciekawa i jak ktoś lubi czytać o tym, jak działa mózg ludzki a nie przepada za stricte książkami psychologicznymi czy suchymi wynikami badań naukowych, powinien ją przeczytać.

I coś nie do czytnika. Wzywam kucharzy geeków, kochających Grę o Tron! Książka kucharska z przepisami inspirowanymi serialem! Wakacje to też znakomity czas na eksperymentowanie w kuchni! → Szukajcie: World of Warcraft: The Official Cookbook (Chelsea Monroe-Cassel). Do czytania książek polecam Wam Kindle Oasis – najnowszy czytnik do ebooków. Gwarantuje Wam, że będziecie mieli wielką przyjemność z czytania.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *