Twój tracker aktywności fizycznej nie dostarcza ci wystarczających danych? Pragniesz bardziej szczegółowej analizy swoich treningów? Oto coś dla ciebie! Kombinezon Enflux to inteligentna odzież posiadająca 10 wbudowanych czujników ruchu, które sprawią, że wyciśniesz więcej ze swoich treningów.
Inteligetna odzież Enflux – dla kogo?
Przyznaję – nie jestem fanką siłowni, treningów, doskonalenia swojej formy, techniki ćwiczeń i pocenia się, ale zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele osób to uwielbia. W moim otoczeniu jest ich dużo i wiem, że to, jak wykonuje się dane ćwiczenie jest ogromnie ważne. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów i (przede wszystkim) dla zdrowia! I oto pojawił się projekt Doug Hoanga – inteligentna odzież.
Opaski, obrączki, zegarki, smartfony połączone z aplikacjami potrafią dostarczyć nam sporo danych, dotyczących treningu, ale na ile te dane są dokładne? Urządzenia te nie dotykają naszych mięśni, poszczególnych partii ciała, nie widzą, jak ciało się porusza i co robi źle, czy ustawiamy poprawnie stopę w czasie biegania lub podnoszenia ciężarów. Stąd wiele kontuzji i urazów.
Na szczęście powstała inteligetna odzież Enflux! Jak? Wszystko zaczęło się, gdy będąc na studiach Doug Hoang zaczął przygotowywać się do triatlonu i analizował, jak ciało powinno się układać, by ‚wyciągać’ jak najwięcej z treningów. Czemu by nie skojarzyć ze sobą technologii i biologii? Doug wpadł na pomysł sensorów na ciele umieszczonych w jego kluczowych punktach. Początkowo były one powpinane na paskach naciąganych na nogi i inne partie ciała, ale nie było to zbyt komfortowe. Tak narodziła się idea kombinezonu Enflux. Miało to miejsce 3 lata temu!
Kombinezon Enflux – inteligentna odzież, czyli troche o specyfikacji produktu
Oto trochę konkretów dotyczących produktu. Zestaw odzieży Enflux to koszula i spodnie, zawierający po 5 czujników ruchu 3D wielkości monety oraz moduły centralne, posiadające akumulator, nadajnik Bluetooth i czujnik ruchu 3D. Czujniki rejestrują ruch, szybkość poruszania się, orientacje kończyn, natomiast moduły centralne zbierają dane z 5 czujników i przekazują je do specjalnej aplikacji (dostępnej na telefony z iOS i Androidem) poprzez Bluetooth. To dopiero początek inteligentnej odzieży. Może w przyszłości czujniki ruchu i pozostałe części, będą posiadały nawet spodnie Cambio? Któż to wie, ja wcale bym się nie zdziwiła.
W czasie ćwiczeń Enflux nagrywa ruch naszego ciała, generuje model naszej figury w 3D i w czasie rzeczywistym opiniuje, czy i jak dobrze wykonujemy ćwiczenie. Zupełnie jak trener! Dodatkowo, jeśli pracujemy ze słuchawkami na uszach, powiadamia bezpośrednio o tym, co należy zmienić, by ćwiczenie było lepiej wykonywane i dawało lepsze efekty.
Co mnie najbardziej zaciekawiło to materiał, z jakiego jest wykonana inteligetna odzież – wiadomo, w czasie treningu ciało się poci, więc materiał musi być odpowiednio przystosowany i łatwy w praniu, a jeśli chce się dokładnie przeanalizować ruchy ciała, to strój nie może być za luźny, lecz musi do niego przylegać. To jest wyzwanie! Ekipa Enflux stworzyła materiał wyposażony w system przewodzący prąd elektryczny.
Inteligentna odzież – materiał Enfluxa
Myślisz sobie – pot, woda i prąd? To nie będzie działać! A jednak: twórcy zapewniają (a mają doświadczenie w przemyśle lotniczym, rakietowym, w konstrukcji silników), że materiał jest w pełni bezpieczny, elastyczny, wytrzymały, utrzymuje pot i wodę (jest to system zamknięty) i można go prać w pralce. Co więcej – wytrzymuje znacznie większą liczbę prań niż tradycyjna odzież sportowa.
Koszulę i spodnie ładuje się poprzez USB i według testów ma wytrzymywać ponad 2 tygodnie codziennych treningów na jednym naładowaniu. Jak to przystało na inteligentną odzież. To zapewne będzie zależało też od tego, ile czasu spędza się na siłowni.
Co mi się bardzo w projekcie podoba? To, że można dość mocno spersonalizować swoje cele i treningi. Parametry, które można sobie ustawić jako cele obejmują:
- siłę,
- szybkość,
- wytrzymałość,
- elastyczność ciała
- i utratę masy ciała.
Dodatkowo dostępne są opcje niestandardowe i trening freestyle. Oczywiście standardowe dane jak puls, dotlenienie, oddychanie itp. są rejestrowane. Wynikami można podzielić się z przyjaciółmi, trenerami, instruktorami. Dlatego uważam, że produkt ma potencjał w klubach fitness – może zastąpić personalnego trenera, ale może być też jego uzupełnieniem, bo dzięki niemu instruktor może na bieżąco pokazać nam, gdzie i co robimy źle, dlaczego, co poprawić, pomóc nam ustalić treningi w aplikacji.
Pierwsze wersje inteligentnej odzieży
Pierwsza wersja Enflux ma pojawić się niestety dopiero w marcu 2017 i będzie wspierać trening siłowy, trening pliometryczny i biegowy. Aplikacja będzie zawierać ponad 50 najbardziej popularnych ćwiczeń z tych trzech obszarów, ale w przyszłości twórcy chcą rozwijać produkt na inne sporty w tym:
- jogę,
- koszykówkę,
- jazdę na rowerze albo na e-rowerze,
- piłkę nożną,
- siatkówkę
- czy golfa.
Twórcy kombinezonu są otwarci na sugestie i słuchają uważnie wskazówek, bo wierzą, że dzięki technologii można więcej! Wszyscy są przyjaciółmi, inżynierami, sportowcami i geekami. Doskonale zdają sobie sprawę, że inteligetna odzież dla każdego to tylko kwestia czasu.
Podsumowanie
Więcej o kombinezonie Enflux, historii projektu, wyzwaniach i zagrożeniach, dowiesz się w naszych wpisach, zatem musisz być na bieżąco!
A co napiszę od siebie w ramach podsumowania?
Co może dać ci Enflux? Technikę, formę, wyniki i motywację.
Krótko – technologię, która podkręci twoje tempo poprzez zwykłe ubranie koszuli i spodni!
Gdybym regularnie trenowała, kupiłabym na pewno! #technologiapodkrecatempo
Dowiedz się więcej o najlepszych akcesoriach dla sportowców.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.
Twoje słowa zawsze mnie inspirują.