Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dron dla początkujących
Przewodnik po technologii Sprzęty

Dron dla początkujących – jaki wybrać?

Zanim na dobre pochłonie cię drogi sprzęt i pasja sterowania dronami, koniecznie rozważ zakup tańszego, prostego bezzałogowca. Są ku temu dwa dobre powody. Po pierwsze, może okazać się, że zabawa szybko ci się znudzi. Po drugie (i najważniejsze) lepiej uderzyć pierwszy raz w drzewo sprzętem za 200-300 zł niż zaawansowanym dronem za 3-4 tys. zł. Jakie modele warto wziąć pod uwagę przy zakupie drona dla początkujących? Oto krótki przewodnik.

Czego spodziewać się po tanich dronach dla początkujących?

Zanim przejdziemy do konkretnych modeli, warto wiedzieć, na co możemy liczyć w modelach do 500 zł. Dron dla początkujących w takiej cenie jest optymalny.

Po pierwsze, najtańszymi dronami steruje się trudniej, niż tymi z wyższej półki. Po przesiadce na droższy sprzęt na pewno poczujesz różnicę, ale na początku nie zrażaj się, że sterowanie może być nieco toporne. To absolutnie wystarczy, by zasmakować tego, co cię czeka.

Po drugie, materiał drona dla początkujących. Tu w zasadzie nie mamy wyboru – królem jest plastik.

Po trzecie, kamery. Nie spodziewaj się imponujących efektów. Sporo niedrogich modeli ma kamery nagrywające w rozdzielczości 720 X 480 i jak na tę cenę nie warto wybrzydzać.

Po czwarte, kontroler. Nie trudno się domyślić, że zestaw z wyższej półki będzie miał na wyposażeniu kontroler pozwalający na bardziej precyzyjne i zaawansowane manewry dronem.

I po piąte, czas pracy na baterii. Oczywiście, im tańszy model, tym krótszy czas lotu. W tym pułapie cenowym lot przez 10 minut będzie już naprawdę bardzo dobrym osiągnięciem.

Dron Syma X5SW Explorers 2

Za ok. 300 zł otrzymamy idealny dron dla początkujących z kamerą FPV (640X480 p) w technologii Wi-Fi (obraz przesyłany jest bezpośrednio na telefon) oraz trybem Inteligentnej Orientacji Lotu. Całkiem solidna konstrukcja sterowana jest radiowo na częstotliwości 2.4GHz. Dzięki podglądowi w czasie rzeczywistym mamy pełną kontrolę nad rejestracją zdjęć i filmów.

6-osiowy żyroskop gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo lotu. Tryb inteligentnej orientacji lotu oraz możliwość wykonywania akrobacji sprawiają, że w miarę szybko opanujemy sterowanie. Dron Syma X5SW będzie więc też idealny dla nieco młodszych entuzjastów (również dzięki osłonom śmigieł).

Kamerę możemy łatwo zdemontować dzięki szynie instalacyjnej. Wysokie podwozie pozwala lądować w miejscach trudno dostępnych, a także poprawia kąt widzenia kamery z drona Syma X5SW. Minusem jest krótki, 30-metrowy zasięg kontroli modelu oraz maksymalnie 8-minutowy czas lotu.

Dron Quadrocopter Hubsan X4 H107C dla początkujących

Za nieco ponad 300 zł otrzymujemy model nietypowego drona dla początkujących, który całkowicie spełnia wymagania sprzętu do stawiania pierwszych kroków. Dron Quadrocopter ma wbudowaną kamerę HD (720p), a jeśli nie napotkasz bardzo silnych powiewów wiatru, to cztery wirniki sprawią, że model będzie wyjątkowo stabilny i łatwy w użyciu. Funkcja 4CH pozwala na lot w górę, dół, prawo, lewo oraz poziomo w linii bocznej. Nadajnik pracujący w paśmie 2.4GHz, wyposażony jest w wyświetlacz LCD z informacją o stanie zasilania nadajnika, położeniu trymerów oraz drążków sterowniczych. Aby móc rejestrować nagrania, trzeba wcześniej posiadać kartę microSD.

Wartym uwagi jest zasięg – 80-100 metrów to bardzo dobre osiągnięcia jak za tę cenę. Niestety, akumulatory (po półgodzinnym naładowaniu) pozwalają na maksimum 7-8 minut zabawy. Dron ma trzy tryby pracy:

  • lot dla początkujących,
  • tryb dynamiczny
  • sportowy.

Dron HT F802 dla początkujących

Dron HT F802 posiada kilka cech, które zainteresują zwłaszcza miłośników małej radości. W tym niewielkim modelu drzemie elektroniczna stabilizacja, która pozwoli na lepsze panowanie nad zabawką w locie. Zadbano tu także o regulację czułości osi sterowania. W ten sposób nawet bardzo początkowi użytkownicy będą w stanie bez problemów poradzić sobie z manewrami. Dobry wybór dla najmłodszych, gdyż ten dron dla początkujących jest idealną okazją do wykazania się.

Na uznanie zasługuje dość długi czas lotu – 10 minut w tym przedziale cenowym to bardzo dobre osiągnięcie. Zasięg 60 metrów też może nie jest rekordowy, ale stoi na przyzwoitym poziomie. Producent zapewnia w zestawie komplet zapasowych śmigieł i wirników.

Dla początkujących dron MJX RC X300C

I ponownie mamy tu ukłon w stronę początkujących pilotów. Dron MJX RC posiada trzy tryby lotu, które zostały dostosowane do różnych umiejętności sterującego. Pomocne okażą się diody LED pokazujące gdzie jest przód, a gdzie tył drona. Wbudowana kamera może nie tylko rejestrować obraz, ale z pomocą specjalnej aplikacji przekaże również obraz na żywo do smartfona bądź tabletu. Za cenę ok. 350 zł warto mu się przyjrzeć.

Dron Intruder RC X30V UFO dla początkujących

Na koniec najdroższy ze wszystkich prezentowanych tu modeli. Jest to najlepszy dron dla początkujących (kosztuje ok. 400 zł), ale za tą ceną idą porządne parametry. Ten Dron Intruder RC to już prawdziwy długodystansowiec. Dron Intruder RC może polecieć na odległość nawet 200 metrów i utrzymywać się w powietrzu przez 10-12 minut. Na pokładzie znajdziemy kamerę, ale producent nie chwali się jej parametrami (patrząc na testowe nagrania na YouTubie, można przypuszczać, że jakość nagrania jest poniżej 720p).

Sprzęt składa się z zespołu centralnego z zasilaniem i zabudowaną kamerą oraz czterech zespołów napędowych. Szkielet naszego drona dla początkujących zbudowany jest z pianki EPP, którą największą zaletą jest odporność na ewentualne uderzenia.

Dron dla początkujących

Dron Intruder posiada znakomite właściwości lotne i dlatego polecany jest początkującym pilotom. W spokojnych warunkach pogodowych, po całkowitym wyłączeniu silników, nowoczesne drony w kontrolowany sposób opadają w dół na zasadzie autorotacji.

Model wyposażony jest w kamerę z kartą pamięci MicroSD o pojemności 1GB. Tryb włączania i wyłączania kamery dostępny jest poprzez klawisz na obudowie nadajnika. Ciekawą funkcją na aparaturze jest specjalny przycisk do akrobacji – dzięki niemu model wykonuje w powietrzu obrót 360 stopni wokół własnej osi.

Taki dron dla początkujących maluchów jest dobrą okazją jako prezent albo jako motywacja dla dziecka do nauki. Bo taki gadżet mimo wszystko to rarytas.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

10 KOMENTARZY

  1. Przeciwnosci, z ktorymi musimy sie zmierzyć, czesto sprawiaja, ze stajemy sie silniejsi. To, co dziś wydaje się stratą, jutro moze okazać sie zyskiem. – Nick Vujicic

  2. UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to “kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?

  3. Zwykle, zanim życie wręczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w największe przeciwnosci losu… – Richard Paul Evans

  4. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *