Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Płyta ceramiczna czy indukcyjna w naszej kuchni
Kuchnia

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Co wybrać do kuchni?

Każdy z nas lubi coś innego. Każdy z nas do czegoś innego jest przyzwyczajony. Nie każdy z nas gotowy jest na zderzenie z nowoczesnością i woli pozostawać w pewnych sytuacjach tradycjonalistą. Dotyczy to każdego aspektu naszego życia, ale teraz skupmy się na tym, co każdy z nas na pewno lubi robić.

Wiadomo, nie każdy lubi gotować, ale praktycznie każdy z nas lubi jeść. Żeby jednak zjeść, trzeba mieć na czym to jedzenie przygotować. Zachodzi zatem pytanie co wybrać płyta ceramiczna czy indukcyjna, a może jeszcze coś innego?

Płyta ceramiczna czy indukcyjna – jak wyglądało wyposażenie kuchni przed nowościami technologicznymi?

Dawno, dawno temu na wyposażeniu każdej kuchni były piece kaflowe. Palono w nich prawdziwym, przepięknie pachnącym drewnem, które przywoziło się prosto z lasu. Jeszcze wcześniej mieliśmy ogniska, a trochę później normą w dobrym polskim domu były kuchenki gazowe. Do tej pory zresztą w wielu domach to właśnie kuchenka gazowa jest najważniejszym kuchennym urządzeniem, jednak wielu z nas myśli o tym, żeby zajmującą wiele miejsca i nie za ładną gazówkę wymienić na płytę. Zwłaszcza teraz, kiedy na wyżynach trendów stoi nieprzerwanie minimalizm – płyta to najlepsze rozwiązanie, chociaż jej wygląd to nie najważniejszy atut.

Jak wybrać płytę, która będzie spełniała nasze oczekiwania? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? I, w końcu: którą wybrać – płytę ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna

Dla niektórych osób już sam fakt, że płyta indukcyjna jest droższa od płyty ceramicznej, stawia ją na przegranej pozycji. Nim jednak przekreślimy ją definitywnie, sprawdźmy, w czym jest dobra.

W płytach indukcyjnych zastosowano technologię indukcji elektromagnetycznej, czyli cewki indukcyjnej. Chodzi w tym o to, że płyta indukcyjna nie nagrzewa się bezpośrednio, a przez pole magnetyczne, które oddziałuje między nią a naczyniem. Sama płyta pobiera ciepło z nagrzanego naczynia, ale tylko w miejscu, w którym pozostają w bezpośrednim kontakcie. Reszta powierzchni płyty indukcyjnej jest zimna.

Trzeba pamiętać, że posiadając płytę indukcyjną, trzeba również kupić specjalne, dedykowane naczynia, w których składzie znajduje się metal ferromagnetyczny. Oprócz tego dość problematycznego aspektu płyta indukcyjna ma niewątpliwie całkiem sporo plusów. Choćby to, że naczynia bardzo szybko się nagrzewają, redukując czas gotowania do minimum, albo sprawowanie przez użytkownika większej kontroli nad samym procesem gotowania (np. przez wyłączenie się kuchenki w momencie zdjęcia naczynia). Dzięki temu właśnie mówi się, że płyta indukcyjna oszczędza energię i jest uważana za najbardziej energooszczędny produkt w swojej kategorii, zwłaszcza wtedy, kiedy gotuje się sporo.

Warto wiedzieć również to, że płytę indukcyjną bardzo łatwo się czyści. Plusem podczas sprzątania na pewno jest to, że płyta wokół garnka nie jest nagrzana, dzięki czemu nawet rozlany sos czy woda się nie przypalą.

Kolejną ważną sprawą przy płycie indukcyjnej jest niewątpliwie bezpieczeństwo, zwłaszcza małych dzieci. Płyta szybko stygnie, zatem nie ma wielkiego ryzyka poparzenia przez dziecko. I choć tak naprawdę każdy może mieć płytę indukcyjną, to przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą (np. elektrykiem), czy instalacja elektryczna w kuchni jest w stanie udźwignąć to urządzenie kuchenne.

Płyta ceramiczna

Płyta ceramiczna jest bardzo popularna w ostatnim czasie. Wyposaża się w nią wiele kuchni, a użytkownicy cenią za jakość i dobrą cenę. Wielu zwolenników indukcji krytykuje płytę ceramiczną, jednakże wcale nie jest ona gorsza od płyty indukcyjnej. Jest po prostu… nieco inna.

Płyta ceramiczna różni się od indukcyjnej pod względem sposobu nagrzewania. Jest szybsza od gazówki, jednak nieco wolniejsza od indukcji, przez co nagrzewanie naczynia i czas gotowania się wydłuża. Przy płycie ceramicznej wykorzystuje się grzałki (lampy halogenowe lub spirale elektryczne). Ciepło przenoszone jest z pola grzejnego na naczynie, co przy odpowiednim dostosowaniu rozmiaru i kształtu stref do garnków da ekonomiczne wykorzystanie energii.

W przypadku płyty ceramicznej wadą jest niewątpliwie długi czas stygnięcia, a także żmudna nauka dostosowania temperatury do danej potrawy przez użytkownika płyty. Na szczęście również w przypadku tej płyty zastosowano odpowiednie zabezpieczenia, takie jak wyłącznik bezpieczeństwa, dzięki którym użytkowanie jej jest bezpieczne.

Ceramika jest doskonałym materiałem, bardzo odpornym na większość mechanicznych uszkodzeń i zarysowań. Obecnie na rynku dostępne są modele z ramkami i bez, które wybieramy w zależności od projektu naszej nowoczesnej kuchni. Płyta ceramiczna wybierana jest zwłaszcza przez osoby, które gotują mało.

Podsumowanie

Wybór idealnego produktu jest kwestią mocno indywidualną. Sami musimy zdecydować, który rodzaj płyty nam odpowiada, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe, upodobania, czas spędzony na gotowaniu czy po prostu nasze widzimisię. Obie płyty prezentują się rewelacyjnie i są doskonałym gadżetem we współczesnym, nowoczesnym mieszkaniu. Płyta indukcyjna czy płyta ceramiczna, a może oldschoolowa kuchenka gazowa? Co wybierasz? A może już posiadać fantastyczny sprzęt w swojej inteligentnej kuchni! Podziel się z nami swoją opinią!

Dowiedz się więcej na temat dobrej frytkownicy do Twojej kuchni!

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *