Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

aplikacje do zdjęć
Telefony

Wykorzystaj potencjał smartfona z dobrą aplikacją do zdjęć!

Napisanie tego artykułu przychodzi mi z trudem. Jako fotograf, coraz częściej zdaję sobie sprawę z przytłaczającego faktu. Lustrzanki, nawet te niekoniecznie opisywane jako profesjonalne, użytkownicy zastępują wbudowanymi w ich telefony mini-aparatami. Nie ma wątpliwości – dobry korpus aparatu i świetnie dobrany do niego obiektyw pozostanie niezastąpiony i swą jakością zawsze będzie prześcigał jakiekolwiek inne aparaty, od tzw. „małpek”, po te wbudowane w nasze telefony. Ale smartfon z dobrze dobraną aplikacją do zdjęć też potrafi wiele!

Aplikacje do zdjęć uczynią naszą fotografię perfekcyjną

Nim zabierzecie się za fotografię mobilną, warto zdać sobie sprawę z podstawowej zasady. Faktycznie na rynku dostępnych jest kilka telefonów z bardzo dobrą optyką. Do takich zaliczane są najnowsze iPhone’y czy ostatnie topowe modele takich graczy jak Samsung, LG, HTC. Nawet Nokia, gdy jeszcze naprawdę liczyła się na rynku producentów urządzeń mobilnych, sięgała po produkty Zeissa (i chyba na dobrą sprawę wciąż sięga), światowego producenta szkieł fotograficznych.

Nie to jednak uczyni naszą fotografię bliską perfekcji. To aplikacje do zdjęć, oprogramowanie wymyślone do tego, by poprawiać to, co uzyskaliśmy bezpośrednio, wciskając elektroniczny „spust migawki”.

Aplikacje do zdjęć – Instagram

Byłbym hipokrytą, gdyby zabrakło tu tej aplikacji. Najpopularniejsza, chyba najstarsza i na pewno najbardziej rozpoznawalna marka okołofotograficzna. Za jej sukcesem Instagrama stoi połączenie fotografii, komponentu społecznościowego i prostoty nakładania filtrów. Dzięki temu aktualizacje milionów użytkowników śledzą wszyscy. Co więcej, fotografie umieszczane w serwisie można śledzić również na komputerach stacjonarnych.

Platformy, na których możemy używać Instagram: iOS, Android, Windows Mobile

Bonfire Photo Editor Pro

I tu zaczynamy właściwą zabawę z obróbką zdjęć. To już mały kombajn edytorski, który sprawi, że nawet złe technicznie zdjęcie uda się nam poprawić tak, by zachwyciło się nim większe grono znajomych na Facebooku. Aplikacja do zdjęć Bonfire posiada zarówno proste (ale niezwykle dopracowane) suwaki edycyjne, takie jak kontrast, saturację czy nawet temperaturę barwną, jak i opcje pozwalające odmienić fotografię w dzieło przypominające obrazy surrealistów.

Platformy, na których możemy używać Bonfire: Android

Adobe Lightroom Express

To tylko teoretycznie aplikacja dla profesjonalnych fotografów. Owszem, jeśli używa jej fotografik pracujący również w stacjonarnej wersji aplikacji do zdjęć, to wyciśnięcie z niej granic możliwości nie będzie trudne. Na jej korzyść przemawia np. możliwość synchronizacji z zasobami umieszczonymi w chmurze (pozwalające na kontynuację rozpoczętej na komputerze pracy). „Zwykły” użytkownik natomiast znajdzie w niej masę filtrów, które poprawią wykonane zdjęcie. Jeśli natomiast robiliśmy kiedyś zdjęcia lustrzanką, to zachwycimy się możliwością edycji tzw. RAW-ów, a więc surowych plików prosto z naszego aparatu.

Na plus zasługuje fakt oddania w Wasze ręce programu, nad którym faktycznie pracowali specjaliści z firmy Adobe, zasłużonej i zaufanej w świecie fotografii marki. A gdy dołożymy do pełni szczęścia mobilną wersję aplikacji do zdjęć Photoshop… Będziemy o krok od zamienienia naszego telefonu w foto lab w wersji light.

Platformy, na których możemy używać Adobe Lightroom Express: iOS, Android

Spapseed

Przed Wami aplikacja do zdjęć od Google, czyli Spapseed. W niej również otworzymy pliki RAW, jednak względem poprzednika ilość opcji jest uboższa, a może raczej napisać powinienem – bardziej ułożona. Twórcy Spapseed podliczyli, że zawiera 25 narzędzi i filtrów, które pomogą w upiększeniu fotografii. Z pewnością zachwyca prostota i intuicyjność obsługi aplikacji do zdjęć, czytelny podział – na tacy mamy podane funkcjonalności zmieniające perspektywę naszego zdjęcia (mamy nawet punktowy pędzel, który pozwoli na korekcję niedoskonałości), jak i filtry, o funkcjonalności analogicznej do pierwszej w zestawieniu aplikacji do zdjęć.

Platformy, na których możemy używać Spapseed: iOS, Android, ale też OS X i Windows

Lens Distorsions

Aplikacja do zdjęć Lens Distorsions, którą szczerze polecam wszystkim posiadaczom telefonów spod znaku jabłka. Przy odrobinie wprawy fotografie można wzbogacić o naprawdę ciekawe efekty, które nie posiadają inne aplikacje do zdjęć. Program polega na dodawaniu do zdjęć optycznych efektów (nie mam tu na myśli sztucznych zakrzywień ekranu), które w skrócie można nazwać flarami. Dzięki nim możemy namieszać w ostatecznym kształcie naszego dzieła, nadając mu wyjątkowego charakteru.

Platformy, na których możemy używać Lens Distorsions: iOS, a także filtry do komputerowej aplikacji Photoshop

Pozostałe aplikacje do zdjęć

Do powyższych aplikacji można byłoby jeszcze dodać opisy takich programów jak:

  • Cupslice,
  • PhotoDirector,
  • Photo Efects Pro,
  • Pixlr,
  • PicsArt Photo Studio.

Celowo nie sięgam też po takie programy jak VSCO czy TouchRetouch – są to produkty zbliżone do najpopularniejszych. Wyszedłem jednak z założenia subiektywnego wyboru i polecenia czytelnikom naprawdę dobrych produktów. Mam nadzieję, słusznie!

Co zaskakujące, rosnąca popularność takiej fotografii powoduje, że zawiązało się co najmniej kilka konkursów dedykowanych fotografom mobilnym. Wszystkie wyróżniają się naprawdę świetną jakością zgłaszanych do nich prac. Koniecznie zapoznajcie się z takimi wydarzeniami jak zawody dla posiadaczy iPhone’ów – iPhone Photography Awards, największy konkurs, za którym stoi organizacja o takiej samej nazwie, Mobile Photography Awards czy Android Photography Awards. Wiele fotografii nie tylko Was zachwyci, ale ostatecznie przekona Was do chwycenia za aparat. To znaczy smartfon.

Jeśli jesteś pasjonatem fotografii, to powinieneś się zainteresować artykułem poświęconym dyskom zewnętrznym SSD i HDD, na których możesz przechowywać swoje zdjęcia!

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *