Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

płyty warstwowe
Biznes

Płyty warstwowe i ich rodzaje

Płyty warstwowe to prefabrykowane elementy, które składają się z dwóch okładzin z blachy stalowej, wewnętrznej i zewnętrznej, a także rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego, umieszczonego pomiędzy nimi. Rdzeń ten gwarantuje izolację termiczną i akustyczną.

Rodzaje płyt warstwowych

Płyty warstwowe mogą być ścienne, w okładzinach stalowych. Są materiałem budowlanym, który wykorzystuje się do:

– wznoszenia różnych obiektów przemysłowych, handlowych, kulturowych, sportowych, rolniczych
– budowy ścian działowych i przegród w obiektach

Płyty warstwowe ścienne mają rdzeń konstrukcyjny, który wykonany jest z pianki PIR albo z wełny mineralnej.
Płyty warstwowe mogą być również dachowe. Są one kompleksowym rozwiązaniem dla dachów każdego rodzaju, nawet tych o małym lub średnim kącie nachylenia, we wszystkich obiektach. Płyty takie mają bardzo dobrą termoizolacyjność i wytrzymałość oraz wysokie parametry ogniowe. Płyt warstwowych dachowych używa się bardzo często, ponieważ izolują doskonale pomieszczenia, nie tylko pod względem ciepła, ale też akustyki. Są łatwe w montażu.

płyty warstwowe

Zastosowanie płyt warstwowych chłodniczych

Płyty warstwowe chłodnicze wykorzystuje się do obudowywania obiektów takich jak: chłodnie, mroźnie i wszelkiego rodzaju pomieszczenia, w których przechowywane są płody rolne i w których musi być chłodno.
Zbudowane są z rdzenia konstrukcyjnego wykonanego z pianki PIR, a także z dwóch ocynkowanych i pomalowanych okładzin stalowych. Mają bardzo wysokie parametry termiczne i niski współczynnik przenikania ciepła. Dzięki temu idealnie nadają się do zapewnienia izolacyjności cieplnej ścian i dachów.
Płyty warstwowe chłodnicze wykonane mogą być z okładzin różnego typu, które są dopasowane do podwyższonych wymagań sanitarno – higienicznych. Zamek płyty jest specjalnie wyprofilowany, a wszystkie detale techniczne tak skonstruowane, żeby gwarantowały trwałość i szczelność przegród termicznych.

Jakie są jeszcze rodzaje płyt?

Płyty warstwowe mogą być również narożne. Główną ich zaletą jest możliwość montażu, bez stosowania obróbek blacharskich. Dzięki temu elementy wykończeniowe systemów elewacyjnych są efektowne i estetyczne.

Zalety płyt warstwowych

Płyty warstwowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem na rynku, głównie ze względu na liczne zalety konstrukcyjne i montażowe. Ich trwałość wykonania i estetyka, a także możliwość szybkiej instalacji sprawiają, że płyty warstwowe te wykorzystywane są w różnych obszarach współczesnego budownictwa.
Ważną ich zaletą jest możliwość swobodnego kształtowania modułów, dzięki czemu można je zastosować do zabudowy dowolnego obiektu. Mają bardzo uniwersalne zastosowanie, są niedrogie, bardzo trwałe i z łatwością można je kupić. Pozwalają na swobodę architektoniczną, gdyż łatwo dopasowują się do krajobrazu i otoczenia. Dzięki płytom warstwowym obiekt staje się bardziej funkcjonalny, a to ma bezpośredni wpływ na jego wartość rynkową.

Dobre płyty warstwowe najlepiej kupować bezpośrednio u producenta, albo w hurtowniach z materiałami budowlanymi.

 

Dowiedz się również, ile zarabia architekt!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *